Skip to main content
niesny agata tuszynska
ISSA Books
Warszawa
2022

Niesny

Po długiej przerwie Agata Tuszyńska wraca z tomem poezji. Zbiór niesny zawiera wiersze - błyski, dotknięcia, echa z kilku ostatnich lat.

Gdyby próbować opisać przestrzeń poezji Tuszyńskiej kategorią żywiołu, na myśl przychodzą aż trzy: woda, powietrze i miłość. Elektrokardiogram zapisany w rytmie przypływu i odpływu. Wielkie spełnienie i wielka gorycz zasadzki. Po obu zostają słowa.

Te wiersze są z piasku i wody. Morze ocaliło wielu swoim oddechem.

Po walce. Po krzywdzie. Po bólu. Przywracało proporcje pewnością własnego trwania, rytmem przypływu i odpływu, monotonią wyższej konieczności.

Znowu i znowu. Podobnie ze słońcem, którego wędrówki nie zakłóci niczyje cierpienie.

Mądrze jest rzucić dwie kotwice z szybkiego okrętu w czasie burzliwej nocy – radził Pindar, twórca hymnów. Nie potrafiłam. Teraz otwieram horyzont kolejnej nadziei.

„Te wiersze są z piasku i wody” - pisze autorka. Mnie się kojarzą z westchnieniem, są więc z oddechu. Czasami to tylko jeden oddech i jedno westchnienie. Wiele z tych wierszy opartych jest na grze słów. Nawet na zabawie słowami. To niebezpieczna gra, wiersz łatwo może się zmienić tylko w żart, ale Tuszyńska nie przekracza tej cienkiej granicy. Puka delikatnie do naszych serc. Piękne miniaturki, a w poezji im krócej, tym trudniej.

Tomasz Jastrun


Format: 130mm x 200mm
74 strony
cena 29 zł
Data premiery: 10 grudnia 2022