Skip to main content
Żongler Romain Gary
Wydawnictwo Literackie
Kraków
2022

Żongler. Romain Gary

Imię? Roman, Romain, Romuszka, Émile.
Nazwisko? Kacew, de Kacew, Gari, Gary, Ajar, Sinibaldi, Bogat.
Urodzony? W Wilnie, w Kursku, w Moskwie, na rosyjskich stepach, w 1914 roku, w maju, w grudniu, po południu… W drodze do ojczyzny, Francji – tak Agata Tuszyńska, autorka znakomitych biografii Singer. Pejzaże pamięci, Krzywicka. Długie życie gorszycielki, Oskarżona: Wiera Gran i Narzeczona Schulza rozpoczyna swoją najnowszą książkę.

Pisarz, lotnik, dyplomata, współczesny Don Juan. Syn rosyjskiej Żydówki ze Święcian, bohater wojny, popularny story teller. Romain Gary/ Emile Ajar - jedyny w historii dwukrotny laureat francuskiej nagrody Goncourtów. Autor niezwykłej Obietnicy poranka, w której wspomina wileńskie dzieciństwo i warszawską młodość, a także wspaniałego Życia przed sobą, gdzie niezapomnianą panią Rozę zagrała w kinie najpierw Simone Signoret, a po latach Sophia Loren.

Żonglował wielobarwnymi odsłonami swojego losu. Tuszyńska próbuje odsłaniać kolejne jego wcielenia. Docieka prawdy i przed nią przestrzega. Przedstawia duszę kameleona swego bohatera i konfrontuje z nim własną żydowską tożsamość. Powadzi swoisty dialog z autorem kilkudziesięciu powieści, które nie przyniosły mu ukojenia.

Zastrzelił się 2 grudnia 1980 roku. Ostatni występ skomentował krótko: Dobrze się bawiłem. Dziękuję i do widzenia.

Agata Tuszyńska: Może jedni rodzą dzieci, inni rodzą książki? Może to nie musi iść w parzee.

Viva
14.06.2022

Agata Tuszyńska: Nie wiem, czy gardził kobietami. Raczej kobiet używał, co budzi mój sprzeciw.

onet.kultura
15.06.2022

Agata Tuszyńska mówi o biografii Żongler. Romain Gary

Edycja limitowana
31.05.2022

O Romainie Gary opowiada Agata Tuszyńska

TOK FM
21.05.2022