Skip to main content
Rodzinna Historia Lęku
Dom Spotkań z Historią, Warszawa, 2018

Bagaż osobisty po Marcu

Wspópraca: Dorota Barczak-Perfikowska, Grażyna Latos, Elżbieta Strzałkowska, Wioletta Wejman

Wielogłosowa opowieść grupy przyjaciół – pomarcowych emigrantów - którzy opuścili Polskę z „dokumentem podróży”, stwierdzającym, że jego okaziciel nie jest już obywatelem tego kraju. Wyjeżdżali pod koniec lat 60. i na początku 70. w skutek propagandowej nagonki w Polsce. Wyjechali do Szwecji, Francji, Danii, USA, Kanady, Izraela.

19 maja 1969 rok. Na fali antysemickiej kampanii opuszcza Polskę młody student politechniki, Jurek Neftalin. Odprowadzają go rodzice, przyjaciele, znajomi. Jego wyjazd uwiecznia na zdjęciach Elżbieta Turlejska. Seria 24 czarno białych fotografii z Dworca Gdańskiego jest punktem wyjścia tej historii..

Znali się od zawsze. Od symbolicznej piaskownicy. Mieszkali w centrum powojennej Warszawy. Marzec zmienił bieg linii ich życia. Na Dworcu Gdańskim żegnali się z Polską na zawsze. Przez te wszystkie lata, mimo dzielącej ich odległości, utrzymywali ścisły kontakt. Przyjaźnili się i zastępowali sobie rodzinę, która została w Polsce. Są nie tylko pokoleniem marcowym, ale także marcową rodziną – mówi Agata Tuszyńska, autorka książki.

Znali się od zawsze. Od symbolicznej piaskownicy. Mieszkali w centrum powojennej Warszawy. Marzec zmienił bieg linii ich życia. Na Dworcu Gdańskim żegnali się z Polską na zawsze. Przez te wszystkie lata, mimo dzielącej ich odległości, utrzymywali ścisły kontakt. Przyjaźnili się i zastępowali sobie rodzinę, która została w Polsce. Są nie tylko pokoleniem marcowym, ale także marcową rodziną

Agata Tuszyńska, autorka książki.

Już nie mieliśmy obywatelstwa. Nagle zostaliśmy wyjęci spod prawa. Byliśmy bezsilni. Rósł nasz strach. Czułam smak nagonki. Radio, telewizja, gazety. Zmasowany atak.

Anna Karpińska de Tush-Lec


Przekłady

AFFAIRES PERSONELLES

(francuski)
Wydawca: L'Antilope, 2020
Przekład: Isabelle
Jannès-Kalinowski